Kā novērst diskomfortu intīmajā zonā menopauzes laikā?

Ikdienas rūpes par intīmo veselību- Konsultēja ginekoloģe Daiga Baranovska
30 oktobris, 2017

Kā novērst diskomfortu intīmajā zonā menopauzes laikā?

Menopauze ir periods sievietes dzīvē, kad olnīcas beidz aktīvi producēt sievišķos hormonus, beidz nobriest olšūnas un vairs nevar iestāties grūtniecība. Latvijā vidējais vecums, kad  iestājās menopauze, ir no 51 līdz 53 gadiem. Auglīgajā vecumā makstī ir daudz pienskābo baktēriju, kas nodrošina veselībai nepieciešamo skābo vidi – tā aizsargā sievietes reproduktīvo sistēmu no iekaisumiem un infekcijām. Iestājoties menopauzei, maksts vide mainās un kļūst sārmaināka, būtiski samazinās sievišķo hormonu estrogēnu līmenis, kas spēlē galveno lomu maksts gļotādas struktūras nodrošināšanā. Tā kā estrogēnu daudzums samazinās, intīmās gļotādas pakāpeniski kļūst plānākas, trauslākas un vieglāk ievainojamas – sievietes nereti sūdzas par diskomfortu dzimumorgānu rajonā, sausuma sajūtu, niezi, arī neērtībām intīmajā dzīvē. Šo iemeslu dēļ nepieciešams izvēlēties arī vecumam atbilstošus intīmās higiēnas produktus. Atšķirībā no citiem sievietes vecumposmiem, menopauzes laikā ir jāizvēlās intīmās higiēnas līdzekļi ar īpaši mitrinošu iedarbību. Piemēroti ir intīmās kopšanas produkti, kas satur baobaba, lotosa zieda, alvejas ekstraktus, kā arī hialuronskābi – tie gļotādu pabaros un arī nomierinās. Menopauzes periodā svarīgi lietot ne tikai intīmās ziepes, bet arī speciālus kopšanas līdzekļus, krēmu un gelus, kas vēl papildus palīdz intīmo zonu pasargāt no kairinājuma un sausuma, tadējādi gan uzturot intīmo veselību, gan nodrošinot seksuālu labsajūtu.

Kā izvēlēties atbilstošākos līdzekļus intīmās zonas kopšanai?

  1. Izvēlēties intīmās kopšanas līdzekļus, kas mitrina un baro maksts gļotādu.
  2. Piemeklēt produktus, kas pielāgoti attiecīgajam sievietes vecumposmam, t.i. – sievietes fizioloģiskajam maksts pH līmenim.
  3. Izvēlēties pēc iespējas dabīgākus kopšanas līdzekļus, t.i., tādus, kas nesatur sintētiskas sastāvdaļas un parabēnus.
  4. Rūpējoties pat intīmo zonu, ieteicams kombinēt intīmās mazgāšanas līdzekli ar kādu speciālu kopjošu produktu, kas papildus mitrinās un nomierinās maksts gļotādu.
  5. Nekautrēties uzdot jautājumus par intīmo higiēnu un intīmo veselību savam ginekologam.
  6. Intīmās kopšanas līdzekļus iegādāties aptiekās, kur zinošs farmaceits palīdzēs izvēlēties piemērotāko produktu.

Dr. Daiga Baranovska, ārste ginekoloģe