Ikdienas rūpes par intīmo veselību- Konsultēja ginekoloģe Daiga Baranovska

ŠIS BLOGS IR TAVS PADOMDEVĒJS LABĀKAI DZĪVEI, JO TU ESI ĪPAŠA UN DERMOXEN TO ZINA!
6 septembris, 2017
Kā novērst diskomfortu intīmajā zonā menopauzes laikā?
21 februāris, 2018
Show all

Ikdienas rūpes par intīmo veselību- Konsultēja ginekoloģe Daiga Baranovska

Pareizi izvēlēti higiēnas līdzekļi ir pirmais solis, lai mēs parūpētos par savu intīmo veselību un gļotādu aizsargātu pret dažādām sēnīšu infekcijām.

Jau iepriekš ir runāts par to, ka sievietēm mazgājoties, jālieto speciālie intīmās kopšanas līdzekļi, bet vai zināji, ka katram vecumam tie ir savi? Tieši hormoni ir tie, kas nosaka maksts gļotādas pH līmeni un atbilstoši tiem katrā vecumā  jāpiemeklē arī speciālās ziepītes.

Sievietes reproduktīvā vecumā

Vislielākā interese par intīmo higiēnu ir sievietēm reproduktīvā vecumā. No pirmajām mēnešreizēm līdz pat menopauzei maksts gļotādai raksturīga skāba vide, ko nodrošina pienskābās baktērijas. Visi speciālie intīmās kopšanas līdzekļi tad arī veidoti ar atbilstošu pH līmeni, lai neizjauktu dabisko baktēriju līdzsvaru makstī, kas nodrošina intīmo veselību. Tiklīdz maksts mikroflora mainās, pienskābo baktēriju kļūst mazāk, sāk vairoties cita veida baktērijas un sēnītes, kas atver vārtus dažādiem iekaisuma procesiem. Jāatceras, ka ikdienā tieši ar piemērotu intīmo higiēnu var uzturēt nepieciešamo pH līmeni. Lietojot parastos  mazgāšanas līdzekļus, kuriem pH ir neitrāls vai pat sārmains, maksts gļotādai tiek kaitēts, ne palīdzēts uzturēt tās dabisko vidi.

Atbilstošiem intīmās kopšanas līdzekļiem sievietēm jo īpaši uzmanība jāpievērš grūtniecības laikā. Šajā periodā dēļ hormonālajām (hormoniem ir ietekme arī uz maksts gļotādu), fizioloģiskajām un imunitātes izmaiņām, intīmā zona kļūst vēl daudz jūtīgāka un uzņēmīgāka pret dažādām nelabvēlīgām izmaiņām.

Izvēloties intīmās kopšanas līdzekļus, jāpievērš uzmanība tam, vai līdzekļi nav pārāk smaržīgi. Jo jebkura smaržviela liecina par klātpievienotu ķīmisku sastāvdaļu, kas maksts gļotādai var radīt kairinājumu. Labi, ja produkts ir ar maksimāli neuzkrītošu, neitrālu smaržu un krāsu. Taču labi, ja produktam pievienots, piemēram, Tribulis Terrestris, propolisa, vai citu dabisku vielu ekstrakti ar pretiekaisuma darbību.

Mazas meitenes

Meitenēm līdz brīdim, kad viņām sākas menstruācijas, specifiskā maksts mikroflora vēl nav izveidojusies, gļotādas pH līmenis ir neitrāls, ļoti līdzīgs ādas pH līmenim. Tāpēc mazām meitenēm lietot intīmās ziepes, kas paredzētas mammām, nebūtu pareizi. Taču arī meitenēm gļotāda mēdz iekaist, ir jūtīga dažādu ārējo apstākļu dēļ, piemēram, pēc antibiotiku lietošanas vai peldēm baseinā. Tāpēc labi, ja arī meitenēm var piedāvāt lietot tieši viņu vecuma īpatnībām atbilstošu mazgāšanas līdzekli intīmajām zonām. Šai ziņā teicami ir DermoXEN ražotais intīmās higiēnas gels meitenēm 4girl.

Sievietes pēc menopauzes iestāšanās

Sākoties menopauzei, sievietes maksts vide mainās un kļūst sārmaināka, tāpēc atkal jāpiemeklē intīmās higiēnas līdzekļi. Šai laikā būtiski samazinās sievišķo hormonu estrogēnu līmenis, kas spēlē galveno lomu maksts gļotādas struktūras nodrošināšanā. Tā kā sievišķais hormons samazinās, maksts un intīmās zonas gļotāda pakāpeniski kļūst plānāka, trauslāka, vieglāk ievainojama. Sievietes nereti sūdzas par lokālu diskomfortu dzimumorgānu rajonā, traucētu intīmo dzīvi. Tāpēc menopauzes laikā būtu nepieciešams izvēlēties līdzekļus ar mitrinošu iedarbību. Labi ir intīmās kopšanas geli, kas satur hialuronskābi, tā palīdz uzturēt maksts struktūru. Labi, ja līdzekļa sastāvā ir baobaba, lotosa zieda, alvejas ekstrakti, kas gļotādu pabaros, nomierinās.

Menopauzes periodā svarīgu lomu spēlē ne tikai intīmās ziepes, bet arī speciāli krēmi un geli, kas vēl papildus palīdz intīmo zonu pasargāt no kairinājuma un sausuma. Tos lietojot, maksts gļotāda būs vēl labāk aizsargāta un mitrināta.

Konsultēja ginekoloģe Daiga Baranovska