Mīti un patiesība par intīmo higiēnu

Nav svarīgi, kādu intīmās higiēnas līdzekli lietot. Ir svarīgi tikai tas, ka es mazgājos!

NEPAREIZI. Intīmās zonas kopšanai ir ļoti svarīgi lietot īpašus kosmētiskos līdzekļus, kas ir saudzējoši un droši ādai, turklāt visbūtiskākais ir tas, ka to maksts pH līmenim ir jāatbilst fizioloģiskajam pH līmenim sievietes intīmajā zonā, atbilstoši sievietes dzīves periodam (pirmspubertāte, menstruāciju laiks, reproduktīvais vecums, grūtniecības laiks, pēcdzemdību periods un menopauzes periods). Intīmajā zonā ir atšķirīga mikrovide un parasts mazgāšanas līdzeklis uz gļotādu var iedarboties pārāk agresīvi. Maksts pH līmenis ir intīmās zonas veselības pamatrādītājs – lai neizjauktu  dabisko pH līdzsvaru un netiktu pavājināta imūnsistēma, ir jāizvēlas īpaši pielāgoti mazgāšanās līdzekļi.

Nieze intīmajā zonā var būt maksts infekciju simptoms.

PAREIZI. Viens no izplatītākajiem maksts infekciju agrīnajiem simptomiem ir nieze, kas izraisa virkni komplikāciju, kā, piemēram, apsārtumu un dedzināšanu. Smagākajos gadījumos rodas nepatīkami smakojoši izdalījumi no maksts. Tādā gadījumā ieteicams nekavējoties konsultēties ar ginekologu.

Īpaša intīmās zonas mazgāšanas līdzekļa izvēle un intīmās zonas kopšana ikdienā var pasargāt no infekcijām un kairinājumiem.

PAREIZI. Sievietes intīmā higiēna ir saistīta ar infekciju un kairinājumu profilakses jēdzienu visā dzīves garumā no bērnības līdz vecumdienām. Rūpēm par intīmo higiēnu vienmēr ir jābūt atbilstošai dažādajiem sievietes dzīves posmiem un vērstai uz to, lai aizsargātu sievietes maksts dabiskā aizsargmehānisma trauslo līdzsvaru.

Manā ķermenī jau ir tā dabiskie aizsargmehānismi.

PAREIZI. Reproduktīvā vecuma sievietēm maksts mikrofloru veido labās baktērijas (pienskābās baktērijas), kas atrodas intīmajā zonā un uztur līdzsvarotu maksts pH līmeni, tādejādi cīnoties ar patogēnām baktērijām.

Menstruāciju laikā nedrīkst iet vannā.

NEPAREIZI. Mēnešreižu laikā higiēnai ir jāpievērš pastiprināta uzmanība un jāizmanto fizioloģiskajam maksts  pH līmenim atbilstoši mazgāšanās līdzekļi. Noteikti ir jāseko tam, lai ūdens nebūtu pārlieku karsts vai auksts - temperatūras izmaiņas var ietekmēt gan menstruāciju asiņu daudzumu, gan menstruāciju ilgumu.

Nav ieteicams veikt maksts skalošanu, izņemot gadījumus, kad tas tiek veikts ārstnieciskos nolūkos.

NEPAREIZI. Noteiktos apstākļos (piemēram, pēc menstruācijām) maksts skalošana ar antibakteriālu un fizioloģiskajam pH līmenim atbilstošu līdzekli palīdz likvidēt menstruāciju asiņu paliekas, kuras, paliekot makstī, vai izmainīt  pH līmeni un radīt labvēlīgu vidi patogēno mikrobu agresijai.

Inficēšanās gadījumā ir jāārstē abi partneri.

PAREIZI. Inficēšanās parasti notiek seksuālo kontaktu ceļā. Tāpēc, ja sievietei ir infekcija, pienācīga ārstēšana ir svarīga abiem partneriem, lai izvairītos no tā sauktā “pingponga efekta”, kad, partnerim neārstējoties, inficēšanās notiek atkārtoti.

Veselīgs uzturs palīdz aizsargāt trauslo līdzsvaru intīmajā zonā.

PAREIZI. Veselīgam un sabalansētam uzturam ir īpaši svarīga nozīme, jo ar tā palīdzību tiek nodrošināts pareizais piena enzīmu un prebiotisko šķiedru daudzums organismā - tas palīdz regulēt visu ķermeņa prebiotisko sistēmu un līdz ar to arī maksts ekosistēmu.

Prebiotisko šķiedru lietošana ir labvēlīga manam organismam. 

PAREIZI. Prebiotiķi ir pārtikas produktos esošas vielas, kas, esot pareizajā daudzumā, labvēlīgi ietekmē saprofītiskās floras un pienskābo baktēriju vairošanos, pazemina pH līmeni un kavē kaitējošo baktēriju vairošanos. Tiem ir svarīga nozīme pareizas pienskābo baktēriju vairošanās nodrošināšanā, lai traucētu attīstīties patogēnajām baktērijām un nodrošinātu dabiski antibakteriālu iedarbību.