PAREIZI. Veselīgam un sabalansētam uzturam ir īpaši svarīga nozīme, jo ar tā palīdzību tiek nodrošināts pareizais piena enzīmu un prebiotisko šķiedru daudzums organismā – tas palīdz regulēt visu ķermeņa prebiotisko sistēmu un līdz ar to arī maksts ekosistēmu.
Mīti un fakti par intīmo veselību
NEPAREIZI. Intīmās zonas kopšanai ir ļoti svarīgi lietot īpašus kosmētiskos līdzekļus, kas ir saudzējoši un droši ādai, turklāt visbūtiskākais ir tas, ka to maksts pH līmenim ir jāatbilst fizioloģiskajam pH līmenim sievietes intīmajā zonā, atbilstoši sievietes dzīves periodam (pirmspubertāte, menstruāciju laiks, reproduktīvais vecums, grūtniecības laiks, pēcdzemdību periods un menopauzes periods). Intīmajā zonā ir atšķirīga mikrovide un parasts mazgāšanas līdzeklis uz gļotādu var iedarboties pārāk agresīvi. Maksts pH līmenis ir intīmās zonas veselības pamatrādītājs – lai neizjauktu dabisko pH līdzsvaru un netiktu pavājināta imūnsistēma, ir jāizvēlas īpaši pielāgoti mazgāšanās līdzekļi.
PAREIZI. Viens no izplatītākajiem maksts infekciju agrīnajiem simptomiem ir nieze, kas izraisa virkni komplikāciju, kā, piemēram, apsārtumu un dedzināšanu. Smagākajos gadījumos rodas nepatīkami smakojoši izdalījumi no maksts. Tādā gadījumā ieteicams nekavējoties konsultēties ar ginekologu.
PAREIZI. Sievietes intīmā higiēna ir saistīta ar infekciju un kairinājumu profilakses jēdzienu visā dzīves garumā no bērnības līdz vecumdienām. Rūpēm par intīmo higiēnu vienmēr ir jābūt atbilstošai dažādajiem sievietes dzīves posmiem un vērstai uz to, lai aizsargātu sievietes maksts dabiskā aizsargmehānisma trauslo līdzsvaru.
PAREIZI. Reproduktīvā vecuma sievietēm maksts mikrofloru veido labās baktērijas (pienskābās baktērijas), kas atrodas intīmajā zonā un uztur līdzsvarotu maksts pH līmeni, tādejādi cīnoties ar patogēnām baktērijām.
NEPAREIZI. Mēnešreižu laikā higiēnai ir jāpievērš pastiprināta uzmanība un jāizmanto fizioloģiskajam maksts pH līmenim atbilstoši mazgāšanās līdzekļi. Noteikti ir jāseko tam, lai ūdens nebūtu pārlieku karsts vai auksts – temperatūras izmaiņas var ietekmēt gan menstruāciju asiņu daudzumu, gan menstruāciju ilgumu.
NEPAREIZI. Noteiktos apstākļos (piemēram, pēc menstruācijām) maksts skalošana ar antibakteriālu un fizioloģiskajam pH līmenim atbilstošu līdzekli palīdz likvidēt menstruāciju asiņu paliekas, kuras, paliekot makstī, vai izmainīt pH līmeni un radīt labvēlīgu vidi patogēno mikrobu agresijai.
PAREIZI. Inficēšanās parasti notiek seksuālo kontaktu ceļā. Tāpēc, ja sievietei ir infekcija, pienācīga ārstēšana ir svarīga abiem partneriem, lai izvairītos no tā sauktā “pingponga efekta”, kad, partnerim neārstējoties, inficēšanās notiek atkārtoti.
PAREIZI. Prebiotiķi ir pārtikas produktos esošas vielas, kas, esot pareizajā daudzumā, labvēlīgi ietekmē saprofītiskās floras un pienskābo baktēriju vairošanos, pazemina pH līmeni un kavē kaitējošo baktēriju vairošanos. Tiem ir svarīga nozīme pareizas pienskābo baktēriju vairošanās nodrošināšanā, lai traucētu attīstīties patogēnajām baktērijām un nodrošinātu dabiski antibakteriālu iedarbību.